Osudy klientů

Robin

Život bez šance

Když na tom byl nejhůř, spal pod mostem.

Jednou jsme mu řekli, že my bychom to kvůli hluku z jedoucích aut asi nezvládli. Upozornil nás, že v podvečer jich už tolik nejezdí.

Dostal jsem šanci

Robina přivedla do Domu Šance probační a mediační služba.

Robina přivedla do Domu Šance probační a mediační služba. U nás dostal příležitost uchopit život do svých rukou a šéf projektu László mu k tomu dal permanentní podporu. Nemyslete si, že to s ním měl László v dílně Domu Šance snadné. Často ho musel napomínat, že cesta, kterou jde, nevede tam, kde by chtěl být. Často musel „přehlédnout“, že Robin zase šlápl vedle. Občas to s ním musel vést až na hranici vyhazovu z Domu Šance, ale nevzdal to. Mnohokrát jej napomínal, upozorňoval na chyby v myšlení i v chování a nenápadně ho vedl k novým návykům.

Využil jsem šanci

V červnu byl Robin v Domě Šance naposledy – rozloučit se.

Od července se totiž stal zaměstnancem hotelu Hilton v Praze.

Radiožurnál [10.12.2014]

Unikátní rozhovor jste mohli slyšet na ČRo 1 – Radiožurnálu, když vedle Lászla do studia usedl i jeden z klientů Projektu Šance, který se úspěšně z ulice (z pod mostu) vypracoval až do hotelu Hilton. Přestože jeho osud zčásti známe, je to dojímavý příběh kluka, na kterého se vykašlali máma i táta a který se snaží bojovat za kousek svého štěstí.

Kristýna

Bez šance

Do Domu Šance Kristýnu přivedla bývalá klášterní sestra Julie, která si nás svým vnitřním klidem ihned získala.

Kristýnu našla plačící na ulici jedna její známá, která ihned volala Lászlovi s prosbou o pomoc. Ještě ten den jsme Kristýně zajistili bydlení na ubytovně a od druhého dne mohla nastoupit do dílny Domu Šance.

Dostala šanci

Aby nemusela bydlet na ubytovně, kde by případně díky tomu mohla podlehnout špatným svodům, pomohli jsme jí k bydlení v malém ateliérovém pokojíku.

S hotelem Hilton už probíhala jednání, že by nám pro ni v rámci hotelu pomohli najít brigádu, aby jednou, až bude připravená, mohla samostatně vstoupit do života a být úspěšná. Pak ale ze dne na den zmizela. Vymazala si nás ze života. Před týdnem se ozvala s otázkou, zda by se mohla vrátit...

Využije šanci?

...

 

Martin

Bez šance

Od života dostal Martin do vínku výrazné plusy, ale i minusy.

Když nám říkal, že spí pod schodištěm, měli jsme vždy představu, že opravdu spí pod schody, kde chodí lidé. Až při focení jsme zjistili, že má na mysli prostor vedle schodů. Je smutné, že místní obyvatelé, přestože jim neškodí ani nedělá nepořádek, na něj volají policii, která situaci řeší obuškem v rámci hesla „pomáhat a chránit“. 

Dostal jsem šanci

Martin je případ sám pro sebe, v Domě Šance to zkouší už poněkolikáté.

Důležité je, že na ulici zůstat nechce. Má plán dostat se z ulice a žít normálně. Jak ale umí úspěšně stoupat, dokáže také stejně úspěšně pod vlivem „dobrých kamarádů“ padat. A to zvládá ještě rychleji.

Využije šanci?

...

 

Petr

Bez šance

Dovedete si představit, že se na léta stane Vaším domovem stan na kopci?

V létě, v zimě, na podzim i na jaře…? Pro Petra se z toho stala běžná realita.

Dostal šanci

Petr je ten typ, u kterého se musíte zamyslet nad tím, co mu vlastně schází, aby si mohl budovat svůj život… rodinu, o které sní.

Po několika letech hovorů, zda takto chce opravdu žít, se rozhodl, že to se sebou v dílně Domu Šance zkusí. A radost měla i fenka Rita, která je jeho věrným bezelstným doprovodem, jak to u pejsků bývá.

Využije šanci?

I když jsme mu zaplatili bydlení na ubytovně, kde mohl bydlet i s fenkou Ritou, i když dostal příležitost pracovat na sobě v přátelském a bezpečném prostředí Domu Šance, i když udělal dobrý dojem v hotelu Hilton, kde se na budoucí spolupráci s ním těšili… odešel zpět do stanu na kopec, tam totiž za ta léta už umí bez stresu přežívat a čekat, až se jeho sen o rodině naplní. Říkal nám, že „chycený“ v budově ubytovny nemohl vůbec usnout. To se asi dá pochopit, budeme se ale muset znovu zamyslet nad tím, co se pro něj dá udělat, aby jednou nezůstal úplně sám.

Mario

Bez šance

Mario je bohužel typickým produktem české ústavní výchovy.

V uvozovkách by se dalo říci, že jeho „kariéra“ mohla začít a skončit na Hlavním nádraží v Praze. Na Hlaváku. Nestalo se tak.

Dostal šanci

Kontakt s Lászlem a Domem Šance nabídl Mariovi jinou cestu osudu. Ve dvaceti letech si ale myslel, že několik hip hop póz bude stačit na půlku problémů. Před ním ale bylo jen učení se pracovat, učení se komunikovat, učení se, že László není natvrdlej a hned mu všechno prokoukne… ale vrcholem byla brigáda v hotelu Hilton, kde, představte si, chtěli, aby pracoval. Prostě konec. Sbalil si saky paky i dvě švestky a šel za snem mít se dobře bez práce… po měsíci zvonil Lászlovi mobil. Volal Mario. Vrátil se… Batůžek se sny si zatím nosí všude s sebou, ale jak nám László občas říká… mihotavé světýlko na konci tunelu bliká…

Využije šanci?

Druhou pracovní příležitost dostal Mario v hotelu EXPO a neutekl, což byl sice posun, ale úspěch to ještě úplně nebyl, a tak se vrátil opět do hotelu Hilton, kde to zkouší znovu, a jsou před ním všechny cesty a možnosti otevřeny…

Lucie

Bez šance

Hlášení. Hlavní nádraží Praha. Zastávka. Schody. Lucie.

Mohlo to tak dopadnout.

Dostala šanci

Nedopadlo to... Lucie je pracovitá, snaží se, ale občas se nám rozkývá jako na houpačce. Z dílny Domu Šance odešla s tím, že je dospělá a má svůj rozum… a pak se bála vrátit. Na přivítání čekala alespoň facku… ale místo toho ji v Domě Šance přivítali, jako by se vrátila domů.

Využije šanci?

Brigáda v hotelu Hilton jí přinesla velké pracovní zkušenosti. Ty zúročila na brigádě v hotelu EXPO, kde si ji hned oblíbili. Lucie ale dala nakonec přednost práci v týmu hotelu Hilton a snad si od nás nechá poradit, aby se měla dobře…

Karel

Bez šance

Ty mříže před Karlem nejsou náhodnou, i když to nejsou ty, kterých se nejvíc bojí…

 

Dostal šanci

Dílnu v Domě Šance zvládal bez problémů.

László je šéf nejen přísný, ale i laskavý, tak věděl, kde má Karel svoje hranice.

Využije šanci?

V hotelu Hilton ale pokazil, co se dalo… takže skončil zpátky na dlažbě. Všechny to mrzelo a možná nejvíc samotného Karla. Protože má zájem o svůj život, o svůj osud, máme pro ně vymyšlenou další pracovní zkušenost, ale nebude to mít snadné. Když to ale zvládne, otevřou se před ním dveře, které sám předtím zavřel… tak uvidíme.

Martin

Bez šance

A zase stan. Tentokrát v parku na Letné. Uznat ale musíme, že vyhlídku si Martin vybrat uměl. Pod ním Vltava, vlevo hotel Hilton a vpravo Pražský hrad. Co ale bude dál?

Dostal šanci

Martin je jedním z klientů, kteří začali dílnu navštěvovat, když jsme ji poprvé otevřeli na zkoušku v roce 2006, tenkrát byl ještě Dům Šance na Praze 5, dokud nás tehdejší starosta nevyhodil na ulici i s klienty.

Pak jsme se přestěhovali do nouzového provozu (do komerčního nájmu na Prahu 9), odkud je i tato fotka. Postižen ústavní výchovou, jak si Martin sám uvědomuje, se ale zasekl a vrátil se do parku na Letnou. Od té doby jsme ho jen vídali a byl to smutný pohled. Tak jsem si s ním po čase promluvil… pokorně se vrátil do Domu Šance, dělá svíčky a ochotně přijal brigádu v hotelu, kde z něho mají radost, jak jim pod rukama „rozkvetl“. Pojďme společně sledovat, jak se jeho příběh vyvine.

Využije šanci?

Až na pár zaspání, o kterých se nám zapomněl zmínit, se Martinovi daří moc dobře. V týmu hotelu, kde pracuje, si ho oblíbili i s tím, že je trochu svůj. Teď jej čeká první výplata. Připravili jsme mu rozpočet a už se těší, až si koupí nějaký chytrý mobil. Plánuje, že si ušetří na co nejlevnější bydlení, aby v budoucnu mohl řešit dluhy ze své minulosti (hlavně černé jízdy).

Andrej

Bez šance

Soudy soudí, ale berou v potaz osudy dětí, kterých se zřekli rodiče, rodina a které zůstaly napospas samy…?

Dostal šanci

Z Domu na půl cesty, kam Andrej přešel z dětského domova, volali Lászlovi, že je jeho poslední šancí…

 

Využije šanci?

Dílnu Domu Šance zvládá Andrej dobře. Když jsme mu sdělili, že jsme mu sehnali brigádu, skákal radostí jako malé dítě. A radost máme i my. Na brigádu dochází dříve, než musí, a udiveným kolegům sděluje, že se do práce těší. Vedoucímu si stěžuje, že má málo práce. A vedle toho si váží i prostředí, které mu dalo příležitost postavit se na vlastní nohy. Všechny nás překvapil, tak snad mu to vydrží.

Chcete také pomáhat? Stačí se zaregistrovat a přijímat e-maily.

Ano, chci

Přihlášení

Jak jste se o Pomahejtemailem.cz dozvěděli?

Osobní údaje (e-mail) jsou uchovávány v souladu s platnými zákony České republiky, zejména se zákonem o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších dodatků a předpisů (výhradně pro vnitřní potřebu Projektu Šance, o. s.).

Při přihlášení obdrží přihlášený úvodní e-mail. Bude obsahovat možnost ihned registraci zrušit, když není registrace relevantní.